Spis treści:
- Dziecko niejadek – przyczyny
- Jedzenie dla niejadka – poznaj sprawdzone pomysły
- Dziecko niejadek – gdzie szukać pomocy?
Martwisz się, gdyż Twoje dziecko kręci nosem na widok warzyw, unika mięs i wybrzydza przy każdym posiłku? Masz dość batalii przy stole, podczas których próbujesz namówić swoją pociechę do jedzenia? Przeczytaj, jak przełamać bariery łączące Twoje dziecko z pełnowartościowym odżywianiem. Poznaj przyczyny tego stanu rzeczy oraz sprawdź sprawdzone metody, które zachęcą nawet najbardziej upartego niejadka do jedzenia.
Dziecko niejadek – przyczyny
Jedną z przyczyn braku apetytu u małego dziecka może być stres. Dzieci, tak jak i dorośli, odczuwają napięcie emocjonalne. Przedszkole, szkoła czy nowe sytuacje mogą u nich powodować lęk i niepokój, a to skutkować utratą chęci do jedzenia. Warto porozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach i pomóc przezwyciężyć ewentualne obawy.
Innym czynnikiem mogą być nawyki żywieniowe. Jeśli Twoje dziecko przyzwyczajone jest do jedzenia słodyczy, ciężko będzie je przekonać się do spożywania zdrowszych posiłków. Wszystkie zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo, poprzez zachęcanie pociechy do próbowania nowych smaków i konsystencji
Zastanawiasz się, czy dziecko niejadek – przyczyny, mogą leżeć gdzieś jeszcze? Otóż mogą być również spowodowane przez problemy zdrowotne. Choroby przewodu pokarmowego, alergie/nietolerancje pokarmowe mogą przyczyniać się do powstawania bólu i dyskomfortu, których to dziecko może nie potrafić wyrazić.
Czasem brak apetytu u najmłodszych może wynikać z przebodźcowania. Dzieci są niezwykle wrażliwe na otoczenie. Hałas lub większa liczba osób w jednym pomieszczeniu mogą je mocno przytłaczać. Warto w takich sytuacjach zadbać o spokój podczas spożywania posiłków oraz do minimum ograniczyć intensywne bodźce wzrokowe.
Trzeba też pamiętać, że każde z dzieci jest inne i może mieć swoje indywidualne powody braku apetytu.
Jedzenie dla niejadka – poznaj sprawdzone pomysły
Jednym ze sposobów na jedzenie dla niejadka jest kreatywna prezentacja potraw. Zabawne kształty posiłków, takie jak np. zwierzęta czy postacie z ulubionych bajek malucha, mogą sprawić, że chętniej podejdzie do jedzenia. Warto eksperymentować z różnorodnością kolorów – to także może pozytywnie wpłynąć na apetyt dziecka.
Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zachęcanie pociechy do wspólnego gotowania. Dzięki temu znacznie może wzrosnąć jego zainteresowanie jedzeniem. Dzieci, które uczestniczą w przygotowywaniu posiłków, są bardziej skłonne do próbowania przyrządzonego przez siebie dania, nawet gdy wcześniej nie wykazywały zainteresowania danym składnikiem. Dodatkowo takie wspólne gotowanie może być świetną okazją do nauki o wartościach odżywczych produktów, a także doskonalenia umiejętności kulinarnych.
Trzeba wiedzieć, że wprowadzanie nowych smaków do diety dziecka może okazać się procesem nie tylko żmudnym, ale i wymagającym dużo cierpliwości ze strony rodziców. Ważne jest tu proponowanie dziecku różnorodnych produkty, nawet wtedy, gdy na początku wydaje się być niechętne do ich spożycia. Takie stopniowe przyzwyczajanie dziecka znacznie zwiększa szansę, że w przyszłości Twoja pociecha stanie się bardziej otwarta na próbowanie różnorodnych potraw.
Regularność posiłków jest jeszcze jednym istotnym czynnikiem, który ma wpływ na apetyt u niejadka. Stałe pory jedzenia sprawiają, że organizm przyzwyczaja się do regularnego spożywania pokarmów. Trzeba przy tym pamięć o zachowaniu spokojnej atmosfery w trakcie jedzenia poprzez m.in. wyłączenie telewizora.
Dowiedz się, jak ze wsparciem dietetyk mądrze proponować jedzenie dla niejadka
Dziecko niejadek – gdzie szukać pomocy?
Jeżeli przyczyną braku apetytu u dziecka są alergie czy nietolerancje pokarmowe, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista pomoże opracować odpowiedni jadłospis dostosowany do potrzeb i możliwości malca.
Dietetyk jest profesjonalistą posiadającym wiedzę i odpowiednie doświadczenie w zakresie zdrowego żywienia. Jeżeli Twoje dziecko niejadek spędza Ci sen z powiek, wiedz, że specjalista z dziedziny dietetyki może pomóc w opracowaniu odpowiedniej diety. Współpraca z dietetykiem pozwoli na zidentyfikowanie przyczyn niejedzenia oraz na opracowanie właściwej strategii, dzięki której uda się przywrócić prawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka.
Ponadto dietetyk pomaga rodzicom we wprowadzaniu nowych produktów do diety malucha. Instruuje także w kwestii technik, które ułatwiają przyrządzanie posiłków.
Współpraca z dietetykiem jest jednocześnie wspaniałą okazją do zdobycia przez rodziców wiedzy na temat zdrowego żywienia. Otrzymają wiele cennych porad odnośnie tego, jak zachęcić dziecko do jedzenia. Dzięki temu znacznie lepiej zrozumieją wszystkie potrzeby swojej pociechy, a także przyczynią się do poprawienia jej ogólnego stanu zdrowia.
Przeczytaj również:
Co można zjeść słodkiego na diecie redukcyjnej?
Czy śniadanie to podstawa?
Dlaczego chudnę a waga stoi w miejscu?