Spis treści:
- Czym tak właściwie jest kreatyna?
- Jak przyjmować kreatynę? Poznaj najważniejsze informacje na temat dawkowania
- Kreatyna – po jakim czasie efekty suplementacji są widoczne?
- Jak długo brać kreatynę? Zapytaj dietetyka!
Włączenie do codziennej diety suplementacji kreatyną ma za zadanie zwiększyć wydolność organizmu w trakcie mocno intensywnych treningów fizycznych. Głównie przekłada się to na większą siłę, wytrzymałość, a także rozbudowę masy mięśniowej. Aby osiągnąć takie efekty, niezbędne jest przestrzeganie zaleceń co do dawkowania. Dowiedz się o więcej o tym, jak brać kreatynę oraz sprawdź, po jakim czasie widać pierwsze efekty takiej suplementacji.
Czym tak właściwie jest kreatyna?
Kreatyna jest naturalną substancją organiczną, która występuje w ludzkim ciele. Jej kluczowe zadanie to dostarczeniem komórkom mięśniowym energii. Dzięki temu polepsza się wydolność fizyczna oraz następuje szybsza regeneracja powysiłkowa. Jednocześnie przekłada się to także na zwiększenie masy mięśniowej. To z kolei jest niezwykle istotne dla sportowców i osób uprawiających sporty siłowe. Nic więc dziwnego, że jest ona suplementem diety popularnym wśród osób prowadzących aktywny tryb życia.
A jak stosować kreatynę? Na pewno pod kontrolą dietetyka. Pomoże on w dostosowaniu odpowiedniej dawki do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu będzie można w pełni skorzystać z właściwości tego preparatu.
Jak stosować kreatynę? Poznaj najważniejsze informacje na temat dawkowania
Zastanawiasz się, jak przyjmować kreatynę? Warto poznać główne zasady dotyczące suplementacji tego składnika. Po pierwsze, trzeba odpowiednio wybrać rodzaj kreatyny. Najbardziej popularnym jest monohydrat kreatyny.
Warto wiedzieć, że istnieją dwie teorie, jak stosować kreatynę. Wg pierwszej z nich cykl jest podzielony na 2 etapy, zwane ładowania i nasycenia. W trakcie ładowania kreatyna jest przyjmowanie przez 5-10 dni po 10-30g. Z kolei podczas nasycenia – dawka kreatyny zostaje zmniejszona do 5 g na dzień na okres od 4 do 8 tygodni.
Drugą formułą jest stałe suplementowanie kreatyny 5 g dziennie bądź 1 kg na 10 kg wagi ciała.
Warto dodać, że najlepiej spożywać ten suplementem przed bądź po treningu. Zaś przyjęcie go z posiłkiem bogatym w węglowodany może polepszyć jego przyswojenie, gdyż insulina umożliwia łatwiejszy transport kreatyny do mięśni.
Bardzo ważne jest właściwe nawodnienie organizmu podczas takiej suplementacji. Zaleca się większe niż zwykle spożycie płynów, gdyż kreatyna wiąże wodę w mięśniach.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, czy taka suplementacja jest dla Ciebie odpowiednia oraz w kwestii: kreatyna jak dawkować, warto skonsultować się z dietetykiem. Pod jego okiem łatwiej będzie osiągnąć Ci oczekiwane rezultaty.
Sprawdź, jakie diety sportowców cieszą się popularnością
Kreatyna – po jakim czasie efekty suplementacji są widoczne?
Kreatyna – czy warto ją stosować? Kiedy widać efekty? To częste pytania wśród osób chcących rozpocząć suplementację tym składnikiem. Rezultaty są widoczne po różnym czasie, wszystko zależy od cech organizmu, a także sposobu przyjmowania suplementu.
Czy można określić, dokładniej: kreatyna – po jakim czasie efekty? Jeśli dotyczy to regularnej suplementacji, pierwsze z nich mogą być widoczne już po kilku dniach. Objawiają się poprawą wytrzymałości i siły na treningach. Aby osiągnąć pełne efekty, należy stosować kreatynę przez kilka tygodni. To pozwoli na otrzymanie stabilnych i długotrwałych rezultatów.
Efekty przyjmowania kreatyny różnią się także w zależności od przyjmowanej dawki, jak i rodzaju branej kreatyny. Ponadto każdy organizm inaczej na nią reaguje, stąd też suplementacją może być zauważalna w różnym czasie.
Jak długo brać kreatynę? Zapytaj dietetyka!
Kolejne, często pojawiające się pytanie to: jak długo brać kreatynę? Warto poradzić się w tej sprawie profesjonalnego dietetyka. Na konsultację do niego dobrze jest się także wybrać, zanim rozpoczniemy suplementację. Specjalista pomoże dobrać właściwą dawkę oraz wyznaczy czas trwania cyklu przyjmowania suplementu. Przekaże także informacje na temat właściwej, zrównoważonej diety oraz odpowiedniego nawodnienia organizmu.
Czas brania kreatyny zależy w głównej mierze od efektów, jakie chcemy osiągnąć oraz od indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Przeważnie cykl suplementacji wynosi od 4 do 12 tygodni, po czym następuje 4-tygodniowa przerwa. Trzeba przy tym wiedzieć, że stosowanie kreatyny bez jakichkolwiek przerw może przyczyniać się do obniżenia jej produkcji przez nasz organizm.
Przeczytaj również:
Jaka jest odpowiednia dieta dla sportowca? Najważniejsze informacje
Jak przejść na wegetarianizm?
Co to jest przerywany post?