Zespół jelita drażliwego - co jeść podczas IBS? - zmiananazdrowie.pl

Zespół jelita drażliwego – co jeść podczas IBS?

Spis treści:

  1. Czym konkretnie jest IBS, czyli zespół jelita drażliwego?
  2. Co jeść przy zespole jelita drażliwego – zalecane produkty
  3. Niewskazane jedzenie – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (znany jako IBS) jest schorzeniem przewodu pokarmowego, które często wiąże się z bólami brzucha, wzdęciami, dziwnymi wypróżnieniami i innymi nieprzyjemnymi objawami. Jednym z elementów prawidłowego zarządzania IBS jest dieta, która może pomóc w złagodzeniu skutków tej przypadłości oraz poprawie jakości życia pacjenta. Właściwe wybory żywieniowe mogą odgrywać tu kluczową rolę. Dowiedz się, jakie są zalecenia dotyczące żywienia dla osób z IBS.

Czym konkretnie jest IBS, czyli zespół jelita drażliwego?

Zespołem jelita drażliwego (IBS) określa się dysfunkcję przewodu pokarmowego, która wpływa niekorzystnie na jakość codziennego funkcjonowania. Konkretna przyczyna IBS nie jest natomiast w pełni znana. Uważa się natomiast, że wiele czynników może przyczynić się do wystąpienia i nasilenia jego objawów.

Najczęstszymi dolegliwościami IBS są bóle brzucha, wzdęcia, biegunka lub zaparcia. Objawy mogą się nasilać w konsekwencji nieprawidłowej diety, zmian hormonalnych i innych czynników.

Leczenie zespołu jelita drażliwego przebiega u pacjentów zazwyczaj wieloaspektowo. Przy tym jest ono także zależne od indywidualnych potrzeb. Bardzo ważna jest tu m.in. konsultacja z dietetykiem, który pomoże w zmianie stylu życia i opracowaniu planu żywieniowego, uwzględniającego indywidualne zapotrzebowanie. Dobrze ułożona dieta może odgrywać kluczową rolę w łagodzeniu objawów IBS.

Co jeść przy zespole jelita drażliwego – zalecane produkty

Zastanawiasz się, co jeść przy zespole jelita drażliwego? W przypadku IBS często zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, który może pomóc w regulacji perystaltyki jelitowej. Należy go jednak wprowadzać do diety stopniowo, zaczynając od określonej indywidualnie przez dietetyka ilości oraz obserwować, jak reaguje na błonnik nasz organizm.

Przez część osób z IBS dobrze tolerowane są łatwostrawne produkty, takie jak gotowane warzywa, chude mięso, ryby, jajka, ryż, chleb pełnoziarnisty, owoce np. banany czy jagody.

Warto również zwrócić uwagę na sposób spożywania posiłków – jeść mniejsze porcje, w spokojnej atmosferze i przeżuwając powoli pokarmy. Może to pomóc w łagodzeniu objawów IBS.

Korzystny wpływ na stan jelit ma także picie odpowiedniej ilości płynów oraz spożywanie regularnych posiłków w równych odstępach czasu. Osoby z IBS powinny także zwracać uwagę na swoje nawyki żywieniowe – unikać jedzenia w pośpiechu lub przed snem.

Umów się na konsultację z dietetykiem w Olsztynie, który ułoży indywidualny plan żywienia i doradzi co jeść podczas IBS.

Zespół jelita drażliwego

Niewskazane jedzenie – zespół jelita drażliwego

Chcesz wiedzieć, jakie jedzenie zespół jelita drażliwego nasila? Przede wszystkim są to takie produkty jak ostre przyprawy, smażone dania oraz potrawy bogate w tłuszcze nasycone. Mowa tu m.in. owocach i warzywach zawierających kwas solny, czyli pomidorach, cytrusach, cebuli czy czosnku. U niektórych pacjentów z IBS dolegliwości wzmaga spożywanie nabiału – mleka i produktów mlecznych.

Niewskazane są także produkty zawierające kofeinę, czyli kawa, napoje energetyczne czy czekolada. Należy również unikać sztucznych słodzików, takich jak aspartam czy sorbitol, które mogą okazać się niezdrowe dla osób z IBS, powodować wzdęcia i wywoływać biegunkę.

Często w przypadku zespołu jelita drażliwego zaleca się unikanie gazowanych napojów. Warto wykluczyć z diety także fast foody czy artykuły bogate w konserwanty i sztuczne dodatki.

Pamiętaj, że tylko eliminacja niewskazanych produktów i stała współpraca z dietetykiem  może pomóc w złagodzeniu i poprawie samopoczucia osób z IBS.

Przeczytaj również:
Czym jest dieta ketogeniczna?
Czy śniadanie to podstawa?
Co zrobić, żeby schudnąć z brzucha?